Slušní ľudia, Gorila a nové elity

Autor: Radovan Štapinský | 18.11.2012 o 9:45 | (upravené 18.11.2012 o 13:03) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  184x

Bolo obdobie, keď o politiku ako mnohí ďalší som sa prestal zaujímať aj ja sám. Načo? Čo jednotlivec v spoločnosti presiaknutou korupciou a bezcharakternosťou každého druhu zmôže? Asi veľa nie. No prečítal som si jeden z rozhovorov s Tomom Nicholsonom a „nakoplo“ ma to k týmto riadkom. Hádam niečo predsa len zmôže... Gorila. Fascinácia, sklamanie. Už ani fascinácia, už ani sklamanie. Bezcharakternosť našich špičiek sa dala tušiť. Každý s tým máme aj nejakú osobnú skúsenosť. Jedno  o akú úroveň a oblasť ide. Úplne jedno! Na hľadanie čestnosti a charakteru treba zobrať lupu. Kauza iba odkryla to, čo sme tušili. A jedno je aj to, kto Tom Nicholson je – poctivý novinár, špión? Dôležité je, že sa ukázala pravá tvar našej politiky, a žiaľ nielen politiky, ale celej spoločnosti. Kam sme sa to dostali? Či Gorila bola správne načasovaná a komu pomohla je vec druhá. No stav po nej na Slovensku je veľmi smutný. Veľmi!

 

Ľudia, ktorým sa dalo dôverovať samy odstupujú bez udania dôvodov. Sťahujú sa do súkromia, lebo si asi tak ako aj ja myslia, že samy nezmôžu nič. Smutná situácia po Gorile. Ale neodsudzujem, určite nejde len o stratu ilúzii, že aj na Slovensku môže byť lepšie, spravodlivejšie. Pri mašinérii moci a nespravodlivej spravodlivosti, ktorú reprezentujú naše súdy, chápem aj týchto ľudí, život máme každý len jeden. A to je len načrtnutie problému, nie celá charakteristika. Ale dokedy a až kam budeme ustupovať? Jasne dá sa ešte. Ale nestojíme už blízko priepasti?

Kde nájsť nové elity? Ako preniknúť medzi terajšie špičky, kde sa bezcharakternosť šíri ako rakovina a očividne to málokomu prekáža? Až mám z toho strach! Niekoľko stoviek ľudí pri Gorilich protestoch nie je málo? Aj to sa pýtam, či nebolo len účelové?

Naša politická scéna? Pravica? Hrôza! Drobte sa ešte ďalej, odpisujte schopných a slušných a buďte takí priemerní a nevýrazní až skončime v priepasti aj vašou zásluhou. Už viackrát sa ukázalo, že spájať kresťanov a liberálov nemá význam, ale sú princípy, na ktorých sa slušní ľudia musia zhodnúť. Prečo nehľadáte, čo nás spája? Ale tieto otázniky by mali zmysel ešte za Radičovej vlády, teraz sú už asi naozaj zbytočne. Neviem či ešte niekto verí v zjednotenú pravicu.

Ľavica? U nás iba podľa mena, nie podľa obsahu. Ľavica  a Dubaj napríklad? Nie! Zbytočne ďalej rozoberať, lebo spojenie ľavica a Dubaj je veľmi veľavravné a naozaj stačí. Zas sa obyčajný človek nechal obalamutiť! A priepasť je veľmi blízko. Tak ako mi chýba pravica, chýba aj skutočná ľavicová nepopulistická strana svojím obsahom.

Kabaretných hercov aj vďaka vstupu nových obyčajných ľudí do politiky je už dosť, ale tých nikdy na našom malom Slovensku nebolo málo, no kde ste elity, ktoré by ste boli našou pýchou a nie hanbou? Kde začať? Od seba?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?